Corporate Information

Corporate Information

The Board of Directors is entrusted with the responsibility for the overall management of the Trustee-Manager, and consists of nine members:

  • Mr. FOK Kin Ning, Canning
  • Mr. IP Sing Chi
  • Ms. Edith SHIH
  • Ms. TSIM Sin Ling, Ruth
  • Mr. CHAN Tze Leung, Robert
  • Dr. FONG Chi Wai, Alex
  • Mr. Graeme Allan JACK
  • Mrs. SNG Sow-Mei (alias POON Sow Mei)
  • Mr. WONG Kwai Lam
Mr. FOK Kin Ning, Canning

Mr. FOK Kin Ning, Canning
Chairman and Non-executive Director

Aged 69

Trustee-Manager

Date of appointment as Director: 14 February 2011
Date of appointment as Chairman: 23 February 2011
Length of service as Director
(as at 31 December 2020):
9 years 10 months

Board committee served on:

  • Remuneration Committee of the Trustee-Manager (member)

Academic & Professional Qualifications

  • Bachelor of Arts degree and a Diploma in Financial Management
  • Fellow of Chartered Accountants Australia and New Zealand

Present Directorships or Chairmanships

Listed companies

  • CK Hutchison Holdings Limited ("CKHH") (executive director and group co-managing director)
  • Hutchison Telecommunications Hong Kong Holdings Limited ("HTHKH") (chairman)
  • Hutchison Telecommunications (Australia) Limited (chairman)
  • Power Assets Holdings Limited (chairman)
  • HK Electric Investments Manager Limited (as the trustee-manager of HK Electric Investments) (chairman)
  • HK Electric Investments Limited (chairman)
  • CK Infrastructure Holdings Limited (deputy chairman)
  • Cenovus Energy Inc. ("Cenovus Energy") (director)
  • TPG Telecom Limited (non-executive director)

Other Principal Commitments

  • Nil

Other Information

  • All the aforesaid companies are either subsidiaries or associated companies of CKHH Group of which Mr. Fok has oversight.

Past Directorships or Chairmanships in listed companies held over the preceding 3 years (from 1 January 2018 to 31 December 2020)

  • Husky Energy Inc. (delisted on 5 January 2021 following its combination with Cenovus Energy) (co-chairman)
Mr. IP Sing Chi

Mr. IP Sing Chi
Executive Director

Aged 67

Trustee-Manager

Date of appointment as Director: 14 February 2011
Length of service as Director
(as at 31 December 2020):
9 years 10 months

Board committee served on:

  • Nil

Academic & Professional Qualifications

  • Bachelor of Arts degree

Present Directorships or Chairmanships

Listed companies

  • Westports Holdings Berhad (non-independent non-executive director)
  • Piraeus Port Authority S.A. (independent, non-executive director)
  • Orient Overseas (International) Limited (non-executive director)
  • COSCO SHIPPING Development Co., Ltd (non-executive director)

Other Principal Commitments

  • Group managing director of Hutchison Port Holdings Limited
  • Chairman of Yantian International Container Terminals Limited

Other Information

  • A member of the Hong Kong Port Development Council until the end of December 2014
  • Founding chairman (in 2000-2001) of the Hong Kong Container Terminal Operators Association Limited
  • Over 40 years of experience in the maritime industry

Past Directorships or Chairmanships in listed companies held over the preceding 3 years (from 1 January 2018 to 31 December 2020)

  • COSCO SHIPPING Energy Transportation Co., Ltd. (independent non-executive director)
Ms. Edith SHIH

Ms. Edith SHIH
Non-executive Director

Aged 69

Trustee-Manager

Date of appointment as Director: 1 January 2017
Length of service as Director
(as at 31 December 2020):
4 years

Board committee served on:

  • Nil

Academic & Professional Qualifications

  • Bachelor of Science degree in Education and Master of Arts degree from the University of the Philippines
  • Master of Arts degree and Master of Education degree from Columbia University, New York
  • Solicitor qualified in England and Wales, Hong Kong and Victoria, Australia
  • Fellow of The Chartered Governance Institute ("CGI") and The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries ("HKICS"), holding Chartered Secretary and Chartered Governance Professional dual designations

Present Directorships or Chairmanships

Listed companies

  • CK Hutchison Holdings Limited ("CKHH") (executive director)
  • Hutchison Telecommunications Hong Kong Holdings Limited (non-executive director)
  • Hutchison China MediTech Limited (non-executive director)
  • PT Duta Intidaya Tbk (member of Board of Commissioners)

Other Principal Commitments

  • Company Secretary of CKHH

Other Information

  • Chairman of the Process Review Panel for the Financial Reporting Council and panel member of the Securities and Futures Appeals Tribunal
  • Immediate past International President and current member of the Executive Committee of CGI (2018-2020)
  • Past President of HKICS (2011-2014)
  • Immediate past Chairman of the Governance Committee and past council member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (2007-2013)

Past Directorships or Chairmanships in listed companies held over the preceding 3 years (from 1 January 2018 to 31 December 2020)

  • Nil
Ms. TSIM Sin Ling, Ruth

Ms. TSIM Sin Ling, Ruth
Non-executive Director

Aged 64

Trustee-Manager

Date of appointment as Director: 1 January 2017
Length of service as Director
(as at 31 December 2020):
4 years

Board committee served on:

  • Nil

Academic & Professional Qualifications

  • Master of Business Administration degree from the Chinese University of Hong Kong
  • Associate of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales
  • Fellow of the Chartered Association of Certified Accountants and the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants
  • Member of the Chartered Professional Accountants British Columbia of Canada

Present Directorships or Chairmanships

Listed company

  • Westports Holdings Berhad (non-independent non-executive director)

Other Principal Commitments

  • Group chief financial officer of Hutchison Port Holdings Limited

Other Information

  • Experience in both public accounting firm and several different industries in the commercial sector with roles in financial controllership
  • Extensive background in internal auditing and controls, financial analysis and reporting

Past Directorships or Chairmanships in listed companies held over the preceding 3 years (from 1 January 2018 to 31 December 2020)

  • Nil
Mr. CHAN Tze Leung, Robert

Mr. CHAN Tze Leung, Robert
Independent Non-executive Director

Aged 74

Trustee-Manager

Date of appointment as Director: 14 February 2011
Length of service as Director
(as at 31 December 2020):
9 years 10 months

Board committee served on:

  • Audit Committee of the Trustee-Manager (member)
  • Remuneration Committee of the Trustee-Manager (chairman)

Academic & Professional Qualifications

  • Bachelor of Science (Econ) Hons.
  • Master's degree in Business Administration
  • Fellow of the Hong Kong Institute of Directors

Present Directorships or Chairmanships

Listed companies

  • TOM Group Limited (independent non-executive director)

Other Principal Commitments

  • Non-executive chairman of The Hour Glass (HK) Limited
  • Senior adviser to Long March Capital Limited, a fund management company based in Beijing and Shanghai in partnership with leading Chinese institutions

Other Information

  • Experienced banker with over 39 years of experience in both commercial and investment banking
  • Retired as chief executive officer of United Overseas Bank, Hong Kong on 31 December 2011

Past Directorships or Chairmanships in listed companies held over the preceding 3 years (from 1 January 2018 to 31 December 2020)

  • Nil
Mr. Kevin Anthony WESTLEY

Dr. FONG Chi Wai, Alex
Independent Non-executive Director

Aged 64

Trustee-Manager

Date of appointment as Director: 11 February 2020
Length of service as Director
(as at 31 December 2020):
10 months

Board committee served on:

  • Nil

Academic & Professional Qualifications

  • Bachelor of Social Science degree in Business and Economics from the University of Hong Kong
  • Master of Technology Management degree in Global Logistics Management from the Hong Kong University of Science and Technology
  • Master of Science degree in Global Finance from the New York University/Hong Kong University of Science and Technology
  • Doctor of Business Administration degree from the City University of Hong Kong
  • Doctor of Philosophy from the City University of Hong Kong
  • Fellow of the Chartered Institute of Logistics and Transport in Hong Kong
  • Fellow of the Hong Kong Institute of Directors

Present Directorships or Chairmanships

Listed companies

  • TOM Group Limited (independent non-executive director)
  • HK Electric Investments Limited (independent non-executive director)
  • HK Electric Investments Manager Limited (as the trustee-manager of HK Electric Investments) (independent non-executive director)
  • Glory Mark Hi-Tech (Holdings) Limited (independent non-executive director)

Other Principal Commitments

  • Director of The HongKong Electric Company, Limited

Other Information

  • CEO of the Hong Kong General Chamber of Commerce (2006 to 2011)
  • Over 25 years of experience in the government of Hong Kong with operational and policy formulation expertise
  • Former Secretary to the Hong Kong Port and Maritime Board and the Hong Kong Logistics Development Council

Past Directorships or Chairmanships in listed companies held over the preceding 3 years (from 1 January 2018 to 31 December 2020)

  • Nil
Mr. Graeme Allan JACK

Mr. Graeme Allan JACK
Independent Non-executive Director

Aged 70

Trustee-Manager

Date of appointment as Director: 14 February 2011
Length of service as Director
(as at 31 December 2020):
9 years 10 months

Board committee served on:

  • Audit Committee of the Trustee-Manager (chairman)

Academic & Professional Qualifications

  • Bachelor of Commerce degree
  • Fellow of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants
  • Associate of Chartered Accountants Australia and New Zealand

Present Directorships or Chairmanships

Listed companies

  • The Greenbrier Companies, Inc. (independent non-executive director)
  • COSCO SHIPPING Development Co., Ltd. (independent non-executive director)
  • Hutchison China MediTech Limited (independent non-executive director)

Other Principal Commitments

  • Nil

Other Information

  • Extensive experience in finance and audit
  • Retired as partner of PricewaterhouseCoopers in 2006

Past Directorships or Chairmanships in listed companies held over the preceding 3 years (from 1 January 2018 to 31 December 2020)

  • Nil
Mrs. SNG Sow-Mei (alias POON Sow Mei)

Mrs. SNG Sow-Mei (alias POON Sow Mei)
Independent Non-executive Director & Lead Independent Director

Aged 79

Trustee-Manager

Date of appointment as Director: 14 January 2011
Length of service as Director
(as at 31 December 2020):
9 years 11 months

Board committee served on:

  • Audit Committee of the Trustee-Manager (member)
  • Remuneration Committee of the Trustee-Manager (member)

Academic & Professional Qualifications

  • Bachelor of Arts degree

Present Directorships or Chairmanships

Listed companies

  • CK Infrastructure Holdings Limited (independent non-executive director)
  • ARA Asset Management (Prosperity) Limited (as manager of Prosperity Real Estate Investment Trust) (independent non-executive director)

Other Principal Commitments

  • Nil

Other Information

  • Lead Independent Director of Trustee-Manager
  • Conferred the title of PPA(P) - Pingat Pentadbiran Awam (Perak), the Singapore Public Administration Medal (Silver) by the Republic of Singapore

Past Directorships or Chairmanships in listed companies held over the preceding 3 years (from 1 January 2018 to 31 December 2020)

  • Nil
Mr. WONG Kwai Lam

Mr. WONG Kwai Lam
Independent Non-executive Director

Aged 71

Trustee-Manager

Date of appointment as Director: 2 December 2015
Length of service as Director
(as at 31 December 2020):
5 years

Board committee served on:

  • Nil

Academic & Professional Qualifications

  • Bachelor of Arts degree from the Chinese University of Hong Kong
  • Ph. D degree from Leicester University, England

Present Directorships or Chairmanships

Listed companies

  • ARA Asset Management (Prosperity) Limited (as manager of Prosperity Real Estate Investment Trust) (independent non-executive director)
  • K. Wah International Holdings Limited (independent non-executive director)
  • Langham Hospitality Investments Limited (independent non-executive director)
  • LHIL Manager Limited (as trustee-manager of Langham Hospitality Investments) (independent non-executive director)
  • CK Hutchison Holdings Limited (independent non-executive director)

Other Principal Commitments

  • Chairman of IncitAdv Consultants Ltd.
  • Chairman of The Chamber of Hong Kong Listed Companies
  • Vice chairman of the board of trustees and a member of the investment sub-committee of the board of trustees of New Asia College of the Chinese University of Hong Kong
  • Director of CUHK Medical Centre Limited

Other Information

  • Former member of the advisory committee of the Securities and Futures Commission in Hong Kong
  • Over 33 years of experience in the commercial and investment banking industry
  • Retired as managing director of Asia investment banking division of Merrill Lynch (Asia Pacific) Ltd. in 2009 and served as their senior client advisor until 2010
  • Conferred with an honorary fellowship by the Chinese University of Hong Kong

Past Directorships or Chairmanships in listed companies held over the preceding 3 years (from 1 January 2018 to 31 December 2020)

  • China Merchants Bank Co., Ltd. (independent non-executive director)
Back
to Top